Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Elektryka prąd nie tyka, ale czy musi za niego płacić?

2022-11-11
Elektryka prąd nie tyka, ale czy musi za niego płacić?

Elektryka prąd nie tyka, ale czy musi za niego płacić?    

Wyjątkowo na pytanie zadane w tytule odpowiadam na początku artykuł. Tak musi. Nie ma tu bonów, ani deputatów, ale jest jeden haczyk. Mając większą świadomość elektryk płaci za prąd, jak każdy z nas, ale zdecydowanie mniej. Jest sporo podstawowych i kilka zaawansowanych informacji których przyswojenie pozwoli na realne oszczędności zużycia prądu. Tu już prosta droga do ograniczenia zużycie ciepła pochodzącego z innych nośników energii, a to dlatego ze cześć niżej zawartych rad jest uniwersalna.  

1. Po pierwsze sprawdź, za co i kiedy płacisz. Rachunek z Elektrowni dzieli się z grubsza na 2 pozycje, cenę z jednostkę energii i to o niej słyszymy w Telewizji oraz koszty jej dystrybucji. Te drugie są podzielone na co najmniej 4 pozycje, dość zawiłe i nie będę tego opisywał. Ważna informacja za to, jaką mamy taryfę. Jej rodzaj powinien być dostosowany do naszego trybu życia oraz czy korzystamy z prądu jako źródła energii do ogrzewania. Tu pomoże telefon i rozmowa z konsultantem dostawcy. Z reguły są bardzo pomocni. Sprawdź również nie czy masz jakieś niepotrzebnych około prądowych ubezpieczeń. "Elektryk24/ Fachowiec48 ... " Ostatnio modne produkty wciskane na każdej rozmowie. Ważne,  aby umowy o takie dodatkowe świadczenia były zawierane z głową i w ramach jakiegoś zdarzenia możliwe do wykorzystania. Pamiętajmy za wszystko płacimy.

2. Gdzie nam ucieka ten Prąd? Dobrze prezentuje to grafika poniżej. Zakładamy ze  1kWh to 1 zł. Oczywiście nie da się wyłączać lodówki na noc, ale za to tak modna ostatnio klimatyzacja jest bardzo energochłonna. Jeżeli potraktujemy temat w ujęciu całorocznym może się okazać ze oszczędności w lecie ułatwią nam płatności w zimie. Obniżenie temperatury o 1 C jest zdecydowanie droższe niż ogrzewanie o 1 C. Wymiana żarówek na te energooszczędne, a najlepiej Ledowe to już raczej standard.  

*https://www.bartosz.com.pl/oferty/fotowoltaika/ile-pradu-zuzywasz/

3. Kilka prostych rad jak można zaoszczędzić Prąd:

 • ogranicz sztuczne światło
 • włączaj oświetlenie w pomieszczeniach gdzie nie przebywasz
 • gotuj pod przykryciem
 • pralka i zmywarka powinna być włączane jako pełne, a jak mamy nocna tańsza taryfę to korzystajmy z dobrodziejstwa.
 • obniż temperaturę w domu na początek o 1 C - ta mała różnica pozwoli oszczędzić kilkanaście złotych miesięcznie. Jest to również rekomendacja UE
 • obniż temperaturę w mieszkaniu kiedy nie ma domowników.
 • nie wychładzać pomieszczenia ograniczając czas otwartych drzwi / okien kiedy to nie jest potrzebne
 • nadpłacanie w ciągu roku rachunków za energię, aby mieć saldo dodatnie, które odciąży nas w zimie to też jedno z rozwiązań. Nie jest to oszczędność bezpośrednia, ale może być dobrym pomysłem jeżeli spodziewamy się dużych zimowych rachunków
 • w przypadku wymiany urządzeń wybieraj te :  A+, A++. Specjalnie ich wymienianie pewnie nie jest dobrym ekonomicznie pomysłem, ale jak już mamy okazję to lepiej szukać tych energooszczędnych.  

4. Ogólnie o oszczędzaniu. Polecam zdroworozsądkowe podejście, bo oczywiście nie chodzi o to, aby ładować telefon u sąsiada podczas zaproszenia na kawę lub kąpać dzieciaki tylko na szkolnym basenie. Ale sprawdzenie i przegląd wszystkich subskrypcji typu Netflix, HBO, Viaplay, Polsatbox, GoogleDrive ... plus  różnych drobnych dodatkowych usług, z których nie korzystamy, może się okazać w ujęciu rocznym oszczędnością kilkuset złotych.    

Dodatek specjalny dyskutując w rodzinie otrzymałem alternatywna liste od bliskiego znajomego. Uznaje ze tym zestawieniem również warto się podzielić tymi radami 

 • pamiętanie o wyłączeniu Strefy Płatnego Parkowania jak byłeś na mieście (jak dostaje sms-a o 20 to wiem kto pisze)
 • racjonalne wciskanie pedału gazu oraz unikanie przejeżdżania na późnym żółtym (drogie się zrobiły mandaty)
 • ograniczenie do zera alko, a tym samym chipsów
 • racjonalne zakupy żeby nie wyrzucać  30% lodówki
 • trzymanie paragonów i faktur żeby nie umykały reklamacje i zwroty
 • ćwiczenie siły charakteru jak dziecko jojczy o kolejne LEGO, Super Thingsa czy innego ludka jedna gałka w goodloodzie
 • dbanie o zdrowie (drogie bardzo każdorazowe jego naprawianie)

5. Wybierając sklep gdzie chcesz kupić skrzynie budowalnie lub komostownik wybierz www.Ratel24.pl ponieważ tu masz pewność niskiej ceny oraz gwarancje wysokiej jakosci obsługi.  :) :) :)

Rafał z Ratela24

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 431 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
super výběr zboží, a ochota personálu
2024-05-13
gorąco polecam!
pixel